Butrint – koniecznie trzeba odwiedzić w południowej Albanii

Oficjalnie Butrint to stanowisko archeologiczne, ruiny starożytnej osady greckiej, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dla mnie brzmiało mało zachęcająco. Spodziewałem się ruin domów (w końcu to osada) podobnych do zwiedzanych ostatnio Pompejów. Niemniej będąc w Ksamilu, byliśmy tylko kilkanaście kilometrów od tego miejsca – wstyd nie pojechać. Ruiny okazały się zupełnie inne …

Butrint – zamek Alego Pashy

Już wjeżdżając na parking przed oficjalnym wejściem do starożytnego Butrintu podszedł do nas starszy, brodaty dziadek pytając, czy nie chcielibyśmy popłynąć do ruin zamku. niby 15 minut w jedną i 15 minut w drugą stronę. Cena za 11 osób to 2000 leków (69 zł ~ 6zł od osoby …)

Pan załadował nas na coś, co można bardziej nazwać pływającą platformą a nie łódką i popłynęliśmy. Same ruiny zamku są po drugiej stronie kanału  łączącego morze z jeziorem – wokół nich są rozlewiska i ruiny nie są dostępne od strony lądu. Same ruiny to niewielki dziedziniec, ogrodzony murami wokół którego jest woda. Na miejscu byliśmy sami – tylko my chcieliśmy tam płynąć. Widokowo – bardzo ładne miejsce z białych kamieni, prawie na środku morza. Warto od tego miejsca zacząć zwiedzanie Butrintu.

Butrint – wielkie pozytywne zaskoczenie

Wchodząc przez bramę i kupując bilety (standardowo 700 leków, ale dla rodzin są po 300 leków – warto zapytać i powiedzieć, że się jest rodziną) znajdujemy się jakby w ogromnym … parku. Miło się przechodzi alejkami wśród drzew, w cieniu. Przy kasie dostępne są bezpłatne mapki – jest też wersja po polsku.

Im głębiej w park, kierując się ku kolejnym numerom miejsc na mapce pojawia się coraz więcej ruin – część jest tylko niewielkimi pozostałościami, a część to pełne ściany budynków z filarami, czy pozostałością murów. Ostatecznie przez cały park, gdyby kierować się wg mapy, wiedzie jakby ścieżka dydaktyczna docierająca ostatecznie przez fragment przy samym morzu (wraz z ciekawymi i nieźle zachowanymi bramami od strony morza), do stojącego na górze zamku. Zamek jest dobrze odrestaurowany, są z niego piękne widoki a w środku znajduje się niewielkie muzeum.

Na całość spaceru trzeba przeznaczyć ok 2-3 godziny. Oczywiście można przejść szybciej, ale przecież nie ma się co spieszyć – tam jest po prostu ładnie.

Oczywiście uważajcie na węże 🙂

Galeria fotografii z ruin zamku Ali Pasha

Galeria fotografii z ruin starożytnej osady Butrint