poniżej punkty do zwiedzenia
Muzeum Mercedesa, Stuttgart, Niemcy
Mercedes-Benz Welt – muzeum historii motoryzacji marki Mercedes-Benz. Budynek o wysokości 47,5 m liczy 9 kondygnacji i 16,500 m² powierzchni wystawienniczej oraz sąsiaduje z fabryką marki
Muzeum Porsche, Stuttgart, Niemcy
Muzeum Porsche (niem. Porsche-Muzeum) – muzeum samochodowe w Suttgarcie w którym przedstawione są wszystkie modele samochodów Porsche
Dzielnica Marais
Le Marais (wymowa fr.: [ly maʀɛ]) – dzielnica (quartier) Paryża na północnym brzegu Sekwany. Znajduje się w trójkącie między Centrum Pompidou, Placem Bastylii i Placem Republiki. Najważniejszą arterią dzielnicy jest Rue de Rivoli. Uchodzi za jeden z najbardziej malowniczych fragmentów metropolii, chętnie odwiedzany przez turystów.
Plac Wogezów
Place des Vosges (wymowa fr.:[plas de voʒ]), także Plac Wogezów, dawniej Place Royale (Plac Królewski) – najstarszy plac miejski w Paryżu, znajdujący się w historycznej dzielnicy Le Marais, obecnie na terenie III i IV dzielnicy Paryża. Uważany za jeden z najokazalszych i najbardziej reprezentatywnych placów stołecznych.
Bastylia
Bastylia (fr. la Bastille) – zamek wybudowany pod Paryżem, w latach 1370–1383, jako część jego umocnień, w celu obrony bramy Św. Antoniego. Słowo la bastille w wolnym tłumaczeniu oznacza każdy zamek tuż za rogatkami miasta i jest mniej więcej odpowiednikiem polskiego słowa barbakan.
4 lipca 1789, w czasie zamieszek rozpoczynających rewolucję francuską, zamek został zdobyty przez lud paryski i jako symbol ucisku w czasie późniejszym zburzony. Choć samo zdobycie Bastylii trudno uznać za wielki sukces militarny rewolucjonistów.
Dzielnica Łacińska
Dzielnica Łacińska (fr. Quartier latin) – uniwersytecka dzielnica Paryża obejmująca północną część V dzielnicy oraz wschodni kawałek dzielnicy VI. W VI wieku założono tu opactwo Sainte-Geneviève, w XII – Saint-Victor. Poza tym znajdują się tu m.in. kompleks klasztorny benedyktynów Val-de-Grâce, zamieniony po rewolucji francuskiej w szpital wojskowy, dawne opactwo Port-Royal, Kolegium Francuskie, Sorbona, Panteon, muzeum Cluny.
Nazwa dzielnicy pochodzi od języka łacińskiego, którym w średniowieczu i aż do Rewolucji posługiwano się powszechnie na uniwersytetach.
Panteon i ogrod Luksemburski
Panteon (fr. Panthéon) – budowla w Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu, wzniesiona pod koniec XVIII wieku jako kościół pod wezwaniem świętej Genowefy. Od 1885 roku pełni rolę mauzoleum wybitnych Francuzów.
W krypcie Panteonu znajdują się m.in. grobowce: marszałka Jeana Lannesa, Saint-Hilaire’a, Voltaire’a, Jeana-Jacques’a Rousseau, Honoré Mirabeau, Alexandre’a Dumasa, Victora Hugo, Émile’a Zoli, Jeana Jaurèsa, twórcy pisma dla niewidomych Louisa Braille’a, fizyków Paula Langevina, Pierre’a Curie i Marii Skłodowskiej-Curie, chemika Marcelina Berthelota, generała François Marceau, przywódcy ruchu oporu z czasów II wojny światowej Jeana Moulina, gubernatora Félixa Éboué.
Wyspa Cite
Île de la Cité – jedna z dwóch wysp (obok Île Saint-Louis) na Sekwanie w centrum Paryża we Francji.
Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc Paryża. Z obydwoma brzegami Paryża łączy ją 8 mostów, w tym najstarszy, wciąż istniejący most paryski.
Na dziedzińcu przed Notre Dame znajduje się Point Zéro – punkt, z którego mierzy się odległości z Paryża do wszystkich miejscowości we Francji.
Do najbardziej znanych obiektów na wyspie należą trzy średniowieczne budynki:
- Katedra Notre Dame
- Sainte-Chapelle
- Conciergerie
Luwr
Luwr (fr. Louvre, Musée du Louvre [myze dy luvʁ]) – dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Jedno z największych muzeów na świecie, jest też najczęściej odwiedzaną placówką tego typu na świecie.
Obecnie paryskie Musée du Louvre gromadzi ponad 380 000 dzieł, z których 35 000 tworzą stałe ekspozycje zajmujące sale o łącznej powierzchni 60 600 metrów kwadratowych.
Największa kolekcja malarstwa Leonarda da Vinci znajduje się w Luwrze w tym Mona Lisa, Święta Anna Samotrzeć, Święty Jan Chrzciciel, oraz Madonna w grocie.
Sainte Chapelle
Sainte-Chapelle (pol. Święta Kaplica) – dwukondygnacyjna kaplica zamkowa położona w centrum dawnej siedziby królewskiej na wyspie Cité w Paryżu.
Ufundowana przez króla Francji Ludwika IX jako miejsce przechowywania cennych relikwii: Chrystusa, z koroną cierniową na czele, oraz świętych patronów Francji.
Dzielnica Montmartre, Opera I Plac Zgody
Montmartre nazywane jest miastem w mieście. Mimo że ta położona na wzgórzu dzielnica znajduje się w sercu Paryża, to atmosfera w niczym o tym nie przypominam za sprawą niewielkich, kolorowych retro sklepików i kawiarenek, czy też z powodu ciasnych uliczek i placu Place du Tertre wypełnionego artystami i ich dziełami, jest coś takiego w dzielnicy Montmartre, co nadaje jej autentyczności.
Niezwykły klimat Montmartre docenili także także twórcy filmu “Amelia” (2001 r.), którzy wiele scen nagrywali właśnie w tym miejscu
Łuk tryumfalny
Łuk Triumfalny (fr. Arc de triomphe, Arc de triomphe de l’Étoile) – monumentalny pomnik w formie łuku triumfalnego stojący na placu Charles-de-Gaulle.
Jest to ważny element architektury Paryża, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich. Łuk został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku dla uczczenia walczących i poległych za Francję w czasie rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich
Pola Elizejskie
Avenue des Champs-Élysées („aleja Pól Elizejskich”), potocznie nazywana les Champs Élysées („Pola Elizejskie”) – reprezentacyjna aleja Paryża, łącząca plac Zgody (fr. Place de la Concorde) z placem Charles’a De Gaulle’a (dawniej plac Gwiazdy, Place de l’Etoile), na którym znajduje się Łuk Triumfalny.
Pola Elizejskie rozciągają się na odcinku 1910 metrów w VIII dzielnicy, w północno-zachodniej części centralnego Paryża.
Pola Elizejskie z licznymi teatrami, restauracjami, kinami i ekskluzywnymi sklepami są miejscem często odwiedzanym przez turystów. W pobliżu znajduje się Pałac Elizejski z ogrodem.
wieża Eiifel’a
Wieża Eiffla (fr. Tour Eiffel, wym. [tuʀ ɛˈfɛl]) – najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, uznawany za symbol tego miasta i niekiedy całej Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu, a w momencie powstania była najwyższą budowlą na świecie.
Wieżę zbudowano specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 roku. Miała upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej[1] oraz zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji.
pałac Inwalidów (grob Napoleona)
Les Invalides – wybudowany z inicjatywy króla Ludwika XIV wielki kompleks budynków w Paryżu, na lewym brzegu Sekwany. Od początku istnienia służył jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych. W swoich salach mógł pomieścić około cztery tysiące chorych i rannych. Kompleks ten składa się z Pałacu Inwalidów (fr. Hôtel des Invalides oraz kościoła Inwalidów (fr. Dôme des Invalides), w którym spoczywają szczątki Napoleona Bonaparte.
dzielnica La Defens
La Défense – nowoczesna dzielnica biurowo-wystawienniczo-mieszkalno-handlowa w aglomeracji paryskiej, we Francji. Dzielnica ta stanowi główne centrum biznesu we Francji, z siedzibami większości wielkich francuskich koncernów i głównych przedstawicielstw koncernów zagranicznych we Francji. Oprócz tego spełnia także rolę centrum handlowego, wystawienniczego, rozrywkowego i transportowego.
Na zachodnim krańcu dzielnicy znajduje się La Grande Arche de La Défense (Wielki Łuk) stojący na linii, będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru a kończącej się na Łuku Triumfalnym.
Cmentarz Perlaches
Père-Lachaise (fr. Cimetière du Père-Lachaise) – największy i najsławniejszy cmentarz paryski, założony w 1804 roku w ogrodach przylegających do willi Mont-Louis, podarowanej przez Ludwika XIV swojemu spowiednikowi, Père Lachaise (ojcu Lachaise), francuskiemu jezuicie, François de Lachaise.
Pochowani m.in. Fryderyk Chopin, Honoriusz Balzac, Georges Bizet, Molier, Jim Morrison, Édith Piaf, Marcel Proust, Oscar Wilde …
Wybrzeże Normandii
Étretat to niewielka miejscowość w północnej Francji, położona na Wybrzeżu Alabastrowym (Côte d’Albâtre) nad Kanałem La Manche. Klify to słowo-klucz, gdy mowa o Etretat. Nieduże, normandzkie miasteczko wyrosło między tymi dwiema niezwykłymi formacjami skalnymi.
Katedra w Rouen
Katedra Najświętszej Marii Panny w Rouen (fr. Cathédrale Notre-Dame de Rouen, pełna nazwa: La cathédrale primatiale Notre-Dame de l’Assomption de Rouen) – gotycka katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Rouen we Francji.
Osobliwościami są: grobowiec króla Ryszarda Lwie Serce zawierający jego serce.
W latach 90. XIX w. Claude Monet namalował cykl prawie 30 obrazów katedry w Rouen, z których kilka jest wystawianych w Musée d’Orsay w Paryżu. Artysta badał efekt zmiany światła padającego na zachodnią fasadę i opisał zarówno detale powierzchni, jak i bryłę, przedkładając kolor nad rysunek.
Klify Normandii
Od klifów Etretat aż do doliny Fécamp jest około dziesięciu kilometrów niezwykłych widoków. Ścieżki ciągną się wzdłuż tego pięknego wybrzeża, które jest uznawane za unikalne w Europie. Istnieje wiele połączonych ze sobą szlaków pieszych i rowerowych. Prowadzą one z Hawru do Le Tréport, są to nadmorskie ścieżki a także nadmorska Véloroute – ścieżka rowerowa. Dzięki nim cieszyć się można kolorami i zachwycającymi widokami, które charakteryzują Côte d’Albâtre. Co tu dużo mówić miejsce jest wyjątkowe i piękne.
Witamy na Alabastrowym Wybrzeżu!
Plaża Omaha – lądowanie w Normandii
„Omaha” – kryptonim jednego z pięciu odcinków lądowania aliantów w Normandii 6 czerwca 1944. Był to jeden z dwóch odcinków przydzielonych Amerykanom. Odcinki dzieliły się na sektory, z których niektóre były podzielone dodatkowo na podsektory nazywane plażami i oznaczone nazwami kolorów.
Niemcy zajmowali pozycje na stromych urwiskach i wzgórzach w wielu betonowych bunkrach, które tworzyły tzw. gniazda oporu z odpowiednią numeracją bez ciągłej linii obrony. Obrońcy dysponowali tutaj 60 działami różnego rodzaju, a także dużą ilością broni maszynowej. Szczególnie niebezpieczne było działanie na skraju plaż umocnionych dodatkowo 6 metrami betonowej zapory.
Wyspa i opactwo Mont-Saint-Michael
Wyspa pływowa o wysokości 78 metrów u normandzkiego wybrzeża Francji, w Zatoce Wzgórza Świętego Michała, zwieńczona posągiem Archanioła Michała umieszczonym na iglicy kościoła na wysokości ponad 155 metrów.
Wyspa swoją nazwę ma na cześć Michała Archanioła, który według legendy ukazał się biskupowi sąsiedniego miasta nakazując mu zbudowanie opactwa na swoją cześć. Opactwo z czasem ze skromnej kaplicy przeobraziło się w ogromną twierdzę.
Aż 53 razy w ciągu roku woda podnosi się tutaj na tyle, że wzgórze z lądem Francji łączy się jedynie wąską groblą o długości około 1,8 km.
Tor wyścigowy Le Mans
24h Le Mans – wyścig samochodowy, w którym zadaniem zawodników jest przejechanie jak największej liczby okrążeń w ciągu dokładnie jednej doby. W zawodach startują drużyny trzyosobowe.
Tor Circuit de la Sarthe ma długość 13 629 m i jest wpleciony w ulice wokół miasta, w którym odbywa się wyścig.
Mała Francja, Strassbourg
Petite France, czyli Mała Francja jest niezwykle urokliwą dzielnicą Strasburga, słynącą dziś z małych uliczek, kawiarni i hoteli.
Nazwa dzielnicy wzięła się od szpitala, w którym leczono żołnierzy Franciszka I, chorujących na czarną ospę. Małe uliczki noszą nazwy pochodzące od praktykowanych tam w przeszłości profesji, np. garbarzy, czy rybaków.
Domy stojące w tej dzielnicy pochodzą z XVI oraz XVII wieku i są przykładem typowej dla Alzacji konstrukcji szachulcowej.
Katedra w Strassbourgu
Katedra Najświętszej Marii Panny w Strasburgu (fr. Cathédrale Notre-Dame, niem. Liebfrauenmünster) – najważniejsza świątynia katolicka miasta, cenny przykład średniowiecznej XIII–XV-wiecznej architektury, łączącej cechy późnego romanizmu z wczesnym gotykiem francuskim i dojrzałym gotykiem niemieckim. Zawiera na zewnątrz i we wnętrzach liczne cenne dzieła średniowiecznej rzeźby kamiennej m.in. portale południowego ramienia transeptu, tzw. Filar Anielski.
Świątynia była tematem wielu dzieł malarstwa i grafiki, jak i inspiracją dla kwitnącej już w XVIII w. nowej romantycznej myśli. Dla artystów i literatów m.in. Jana Wolfganga Goethego świątynia stanowiła inspirację do zainteresowań wcześniej niedocenianego stylu gotyckiego.
Parlament Europejski w Strassbourgu
Parlament (Parlement européen de Strasbourg) zajmuje pięć budynków, nazwanych na cześć wybitnych europejskich polityków. Główny gmach, znany jako Louise Weiss, ma charakterystyczną wieżę o 60 m wysokości.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego spotykają się w Strasburgu dwanaście razy w roku na sesjach plenarnych, aby omawiać i uchwalać prawodawstwo europejskie.
Strassbourg – Most Europy
Europejski most Strasburg – Kehl jest drogowym mostem granicznym między Niemcami a Francją na Renie. Jest to czteropasmowy most drogowy, który umożliwia pieszym i rowerzystom poruszanie się po obu stronach jezdni. Jest to jedyny most drogowy łączący Strasburg z Kehl i aż do otwarcia kładki Deux Rives w 2004 r . Był również jedynym przejściem przez Ren dla pieszych i rowerzystów.
Obecny most pochodzi z 1960 roku, a jego nazwa jest symbolem pojednania francusko-niemieckiego po II wojnie światowej.
Drezno – starówka
Drezno zwane jest Florencją północy lub perłą baroku.
Największą atrakcją w Dreźnie jest barokowy zespół pałacowy Zwinger. Zbudowany został z polecenia króla Augusta II Mocnego.
a jego terenie organizowane były bale, przyjęcia, a nawet śluby. Podczas nalotów i bombardowań w 1945 r. został prawie całkowicie zniszczony. Był to na tyle cenny zabytek, że jego odbudowę rozpoczęto jeszcze w tym samym roku.
Obok warto jest zobaczyć zamek, który był rezydencją dynastii Wettynów, w tym królów Polski Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa. Znajduje się prawie naprzeciwko Zwingeru. Początki jego historii sięgają XII wieku, jednak swój aktualny, barokowy wygląd zawdzięcza władcy Augustowi II Mocnemu.
Katedra pw. św. Trójcy w Dreźnie
Dosłownie tuż obok Zwingeru i Zamku znajduje się kolejna słynna atrakcja w Dreźnie, czyli Katedra św. Trójcy, główna katolicka świątynia w mieście. Stojąc przy brzegu Łaby, z pewnością zgodzicie się, że jest to najpiękniejszy budynek drezdeńskiej starówki.
W jej wnętrzu znajduje się między innymi sarkofag z ciałem króla Polski Augusta III Sasa oraz urna z sercem króla Augusta II Mocnego.